Chcesz być na bieżąco - zapisz się do newslettera
ostatnia aktualizacja: 10-02-2021
Każdy człowiek ma swoje unikatowe umiejętności, cechy i talenty. Jednak powtarzając za Morfeuszem z Matrixa: „istnieje różnica między znajomością drogi a podążaniem nią”. Zatem jakie są mocne strony wirtualnej asystentki?
W sieci jest wiele testów, które pozwolą Ci lepiej poznać siebie, swoje naturalne talenty czy sposoby myślenia, a przez to stać się lepszą wirtualną asystentką. Kilka lat temu zrobiłam sobie test Mocnych Stron, którego twórcą jest Instytut Gallupa. W ten sposób zdefiniowałam swoje TOP5, które znajoma coach podsumowała jednym zdaniem:
“Nawiązujesz bliskie relacje, wspierasz w rozwoju, lubisz się uczyć, organizujesz i jesteś odpowiedzialna”.
Moja pierwsza piątka to:
Bliskość (Relator) — to osoba, która do normalnego funkcjonowania potrzebuje bliskich relacji z otaczającymi ją ludźmi, zarówno w rodzinie, jak i pracy.
Uczenie się (Learner) — to osoba, która lubi zdobywać nowe umiejętności, ciągle się czegoś uczyć.
Odpowiedzialność (Responsibility) — to osoba, na której można polegać „jak na Zawiszy”. Sprawy, które rozpoczyna, doprowadza do końca.
Organizator (Arranger) — to osoba, która potrafi organizować i elastycznie reagować na zmieniające się warunki w otoczeniu.
Rozwijanie innych (Developer) — to osoba, która dostrzega potencjał innych i chce pomagać im w rozwoju, która pozwoli Ci lepiej reagować na potrzeby klientów i dostosowywać się do zmieniających się zadań.
Oczywiście, każdy z tych moich talentów ma również swoje minusy. Pisałam o nich w e-booku, który możesz pobrać bezpłatnie, klikając tutaj.
Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: „jakie cechy powinna posiadać wirtualna asystentka”. Każdy nasz talent, każda naturalna predyspozycja ma swoje plusy i minusy. Każdy zestaw cech, talentów może mieć potencjał w rozwoju jako wirtualna asystentka lub jakimkolwiek innym zawodzie.
Diament nie jest nic wart, dopóki się go nie obrobi, więc to nasza (moja, Twoja) praca nad swoim rozwojem, samodoskonaleniem nadaje kierunek naszym celom, czy też planom zawodowym.
Nie musisz jednak robić sobie żadnych testów, jeśli w nie nie wierzysz. Sama możesz zaobserwować, które cechy mogą okazać się pomocne w wirtualnej asyście, a które mogą Cię sabotować.
Wspierać w wirtualnej asyście na pewno będzie Cię chęć i umiejętność uczenia się, samodzielnego poszukiwania nowych możliwości i dążenia do samodoskonalenia w wybranych przez siebie obszarach. Cenną cechą będzie również elastyczność.
PRO TIP: Możesz poinformować na swojej stronie z ofertą o wynikach testu. Potencjalni Klienci mogą mieć zaufanie do, z założenia, obiektywnych wyników i jednocześnie sprawdzić, czy akurat na takich cechach asystentki najbardziej im zależy.
Wszystkich talentów, według Instytutu Gallupa, jest 34. A pierwsza piątka to cechy dominujące, które są odpowiedzialne za nasze zachowanie, decyzje, postępowanie czy uczucia. Oto krótka charakterystyka każdego talentu:
Aktywator (Activator) - to osoba, która czuje potrzebę ciągłej aktywności i zmieniania myśli w działanie. To osoby, które ciągle zadają pytanie "Kiedy zaczynamy?".
Analityk (Analytical) - to osoba, która potrzebuje analizować dane, zależności, schematy, żeby ustalić, dlaczego coś działa.
Bliskość (Relator) - to osoba, która do normalnego funkcjonowania potrzebuje bliskich relacji z otaczającymi ją ludźmi, zarówno w rodzinie, jak i pracy.
Bezstronność (Consistency) - to osoba, dla której ważne jest, żeby wszyscy mieli równie szanse, ceni bezstronność i sprawiedliwość.
Czar (Woo) - to osoba o niezwykłym wdzięku i uroku osobistym, która szczególnie łatwo nawiązuje kontakty.
Dyscyplina (Discipline) - to osoba, która ceni plany, terminy, uporządkowany świat, przewidywalność.
Dowodzenie (Command) - to osoba, ze zdolnościami przywódczymi, która lubi brać plany w swoje ręce.
Elastyczność (Adaptability) - to osoba, która potrafi funkcjonować na wielu płaszczyznach i wśród ludzi o zupełnie różnych poglądach.
Empatia (Empathy) - to osoba, która potrafi widzieć świat oczami innych ludzi, ponieważ wyczuwa ich emocje.
Indywidualizacja (Individualization) - to osoba, która wnikliwie przygląda się różnicom pomiędzy poszczególnymi ludźmi, w każdym człowieku dostrzega charakterystyczne dobre i złe cechy.
Integrator (Includer) - to osoba, która umie dostosować jednostki do wspólnych zachowań w grupie, potrafi zbliżać ludzi do siebie, integrować zespoły.
Intelekt (Intellection) - to osoba, która obserwuje i bada własne przeżycia, rozwiązuje zagadki, stara się zrozumieć emocje.
Komunikatywność (Communication) - to osoba, która umie rozruszać towarzystwo, poprzez ubarwianie wydarzeń, wygłaszania ciekawych prezentacji.
Kontekst (Context) - to osoba, która poprzez analizę przeszłości i zadawanie pytań "Jak do tego doszło?" próbuje zrozumieć teraźniejszość i przewidzieć przyszłość.
Maksymalista (Maximizer) - to osoba, która w swoich zadaniach dąży do doskonałości, udoskonala rzeczywistość.
Naprawianie (Restorative) - to osoby, które ciągle coś naprawiają, zarówno fizycznie (np. komputery), jak i mniej namacanie, jak procesy, upadające firmy.
Odpowiedzialność (Responsibility) - to osoba, na której można polegać "jak na Zawiszy". Sprawy, które rozpoczyna doprowadza do końca.
Optymista (Positivity) - to osoba, dla której zycie jest ciągle piękne i cały czas daje powody do radości.
Odkrywczość (Ideation) - to osoba, która jest zafascynowana pomysłami, ideami. Potrafią łączyć ze sobą pozornie niezwiązane ze sobą zjawiska, żeby w ten sposób rozwiązywać wyzwania.
Organizator (Arranger) - to osoba, która potrafi organizować i elastycznie reagować na zmieniające się warunki w otoczeniu.
Osiąganie (Achiever) - to osoba, która bez przerwy chce coś robić i osiągać, nawet podczas urlopu.
Poważanie (Significance) - to osoby, które potrzebują uznania, chcą być rozpoznawalne w swoim środowisku, świecie.
Pryncypialność (Belief) - to osoba, która kieruje się niezmiennymi i fundamentalnymi wartościami.
Rywalizacja (Competition) - to osoba, która ciągle chce wygrywać, a innych ludzi traktuje jako przeciwników.
Rozwaga (Deliberative) - to osoba, która jest czujna i ostrożna, dzięki czemu ogranicza ryzyko podejmowanych działań.
Rozwijanie innych (Developer) - to osoba, która dostrzega potencjał innych i chce pomagać im w rozwoju.
Strateg (Strategic) - to osoba, która umie przewidywać co może się zdarzyć, poprzez analizowanie różnych możliwości i odrzucanie tych, które są nieskuteczne.
Uczenie się (Learner) - to osoba, która lubi zdobywać nowe umiejętności, ciągle się czegoś uczyć.
Ukierunkowanie (Focus) - to osoba, która z łatwością wyznacza cele i właściwe tory ich realizacji.
Wizjoner (Futuristic) - to osoba, która potrafi patrzeć poza horyzonty, marzy i tworzy wizje.
Wiara w siebie (Self) - to osoba, której niestraszne żadne ryzyko, jest skuteczna i żąda tego, co jej się należy (w jej ocenie).
Współzależność (Connectedness) - to osoba, która umie budowac pomosty pomiędzy ludźmi i każdą osobę traktuje jaką cząstkę większej całości.
Zbieranie (Input) - to osoba, która lubi zbierać różne rzeczy, potencjalnie przydatne w przyszłości, np. cytaty.
Zgodność (Harmony) - to osoba, która szuka wspólnych płaszczyzn działań i nici porozumienia z innymi ludźmi.
Pozostańmy w kontakcie,
ps.
Szukasz wsparcia w skutecznym przekwalifikowaniu zawodowym do wirtualnej asysty?
Bezpłatne wsparcie znajdziesz w grupie na FB tylko dla WA. Oprócz moich nagrań i comiesięcznych live'ów spotkasz tam grono fantastycznych kobiet (choć mamy też paru „Rodzynków” wśród nas! ;) ), które dzielą się swoim doświadczeniem i dają ogrom wsparcia! ;)
Jeśli Twoje pytania wymagają indywidualnego podejścia i analizy sytuacji - zapoznaj się z moją ofertą spotkań indywidualnych i warsztatów grupowych.
Możesz też napisać bezpośrednio do mnie na elzbieta@nieradko.pl
OBM Elżbieta Nieradko
ul. Żurawia 6/12, lok. 766, 00-503 Warszawa
NIP: 5213641211
e-mail: elzbieta@nieradko.pl
@2010 - 2023 Copyright by Elżbieta Nieradko.