Każdy człowiek posiada zestaw unikatowych, indywidualnych umiejętności, cech, czy też talentów (zwał jak chciał), które czynią go wyjątkowym. Jednak „istnieje różnica między znajomością drogi a podążaniem nią” jak powiedział Morfeusz, bohater filmu Matrix.
Tak samo do tematu podszedł Instytut Gallupa, który stworzył test Mocnych Stron. Jedną z metod, którą promuje instytut jest budowanie firm i wielkich organizacji w oparciu o indywidualne talenty każdej osoby je tworzącej, każdego członka zespołu.
Trenerzy Mocnych Stron codziennie uczą:
firmy - jak zwiększać efektywność ich zespołów bazując na indywidualnych talentach każdego członka zespołu.
osoby indywidualne - w jaki sposób mogą wykorzystać swoje mocne strony do swojego dalszego rozwoju, budowania kariery.
Są odpowiedzialne za nasze zachowanie, decyzje, postępowanie czy uczucia. Moja pierwsza piątka, która pomaga mi nie tylko w roli wirtualnej asystentki, ale również w życiu prywatnym, to:
1. Relator, czyli osoba łatwo nawiązująca relacje i stosunkowo szybko zmniejszająca dystans pomiędzy sobą a zleceniodawcami, współpracownikami, czy zleceniobiorcami. Po nawiązaniu się wstępnej relacji celowo (nawet z premedytacją :) ) dążę do zmniejszenia dystansu i pogłębienia tej relacji. Możliwość zrozumienia intencji i powodów działania innych ludzi, szczerość i relacje przyjacielskie, to jest to co napędza mnie do jeszcze efektywniejszego i skuteczniejszego działania. Instynktownie wyczuwam czy powstająca relacja jest prawdziwa, czy udawana. ;) Gdy już poznam sposób myślenia i działania swoich współpracowników i zleceniodawców, potrafię niezrozumiałe instrukcje, procesy, czy procedury przełożyć na język przystępny dla każdego.
2. Learner to osoba, która lubi się uczyć. I nie chodzi tu o zdobywanie kolejnych certyfikatów, a nauczenie się, wypracowanie konkretnych umiejętności, najlepiej w jak najkrótszym czasie. :) Wielką satysfakcję daje mi podróż od ignorancji do kompetencji w dziedzinie, w której akurat chcę się rozwijać. Uwielbiam dynamiczne środowiska pracy, realizowanie projektów, w których wymaga się ode mnie, abym dowiedziała się jak najwięcej o nowym temacie, w krótkim okresie, a następnie przechodziła do nowego projektu.
3. Responsibility, czyli odpowiedzialność. Biorę odpowiedzialność, za wszystko, w co się angażuję, niezależnie od wagi przedsięwzięcia. Świadomość odpowiedzialności za wykonywane działania i ich rezultat jest motorem, który napędza moje działania i bez którego nie jestem w stanie efektywnie współpracować. We współpracach szukam tych, w których będę mogła być całkowicie odpowiedzialna za sukces lub porażkę projektów. Dobrze czuję się, gdy mam wolność w wykonywaniu zadań i jestem rozliczana z końcowych efektów projektu. :)
4. Arranger - organizator. Jestem jak dyrygent, kiedy staję przed skomplikowaną sytuacją, na którą ma wpływ wiele czynników. Wielką satysfakcję sprawia mi zarządzanie wszystkimi zmiennymi, układanie ich i dopasowywanie schematu, aż zyskam pewność, że ustawiłam się w możliwie najbardziej produktywnej konfiguracji. Ludzie, z którymi pracuję często pytają mnie dlaczego co jakiś czas odkładam na półkę dobrze ułożone plany na korzyść nowych konfiguracji? Za każdym razem wyjaśniam, że moje priorytety są te same, ale ciągle szukam nowych sposobów ich realizacji. Zawsze może istnieć lepszy sposób na efektywniejsze wykorzystanie posiadanych zasobów. To taka moja efektywna elastyczność. :)
5. Developer to umiejętność rozwijania innych. A oznacza to nic innego jak to, że uważam, iż każdy człowiek ma ogromny potencjał i nigdy nie jest do końca ukształtowany. Zawsze może się rozwijać, wychodzić poza swoje strefy komfortu i ma przed sobą wiele, różnorakich, możliwości. Może pójść, w którą stronę chce i w każdym momencie zmienić kierunek, jeśli tylko tego zechce. Kiedy wchodzę w relacje z innymi ludźmi, moim celem staje się pomoc im osiągnąć sukces. Sukcesy ludzi, których wspieram, są dla mnie siłą napędową do jeszcze lepszej i intensywniejszej pracy dla nich i z nimi.
"Talent to jednak niepokojąca rzecz - ma to do siebie, że we właściwym czasie dyskretnie, aczkolwiek stanowczo daje o sobie znać. Niczym pewne uzależniające środki, pojawia się jako przyjaciel na długo, zanim uprzytomnisz sobie, że jest tyranem"
Każdy z nas ma niepowtarzalną kombinację talentów, których poznanie może wyklarować ścieżkę rozwoju i osiągania sukcesów. Z drugiej strony znajomość talentów może pomóc w zrozumieniu swoich zachowań i pokonaniu ograniczeń. Zrozumienie w moim przypadku sprawiło, że to, co uważałam za swój minus (learner sprawiał, że byłam dobra we wszystkim, ale w niczym wybitna) przekułam w swoją mocną stronę.
Co więcej, TOP5 Gallupa pokrywa się wręcz zadziwiająco z moimi archetypami finansowymi: władczyni, buntowniczka, karmicielka.
Aktywator (Activator) - to osoba, która czuje potrzebę ciągłej aktywności i zmieniania myśli w działanie. To osoby, które ciągle zadają pytanie "Kiedy zaczynamy?".
Analityk (Analytical) - to osoba, która potrzebuje analizować dane, zależności, schematy, żeby ustalić, dlaczego coś działa.
Bliskość (Relator) - to osoba, która do normalnego funkcjonowania potrzebuje bliskich relacji z otaczającymi ją ludźmi, zarówno w rodzinie, jak i pracy.
Bezstronność (Consistency) - to osoba, dla której ważne jest, żeby wszyscy mieli równie szanse, ceni bezstronność i sprawiedliwość.
Czar (Woo) - to osoba o niezwykłym wdzięku i uroku osobistym, która szczególnie łatwo nawiązuje kontakty.
Dyscyplina (Discipline) - to osoba, która ceni plany, terminy, uporządkowany świat, przewidywalność.
Dowodzenie (Command) - to osoba, ze zdolnościami przywódczymi, która lubi brać plany w swoje ręce.
Elastyczność (Adaptability) - to osoba, która potrafi funkcjonować na wielu płaszczyznach i wśród ludzi o zupełnie różnych poglądach.
Empatia (Empathy) - to osoba, która potrafi widzieć świat oczami innych ludzi, ponieważ wyczuwa ich emocje.
Indywidualizacja (Individualization) - to osoba, która wnikliwie przygląda się różnicom pomiędzy poszczególnymi ludźmi, w każdym człowieku dostrzega charakterystyczne dobre i złe cechy.
Integrator (Includer) - to osoba, która umie dostosować jednostki do wspólnych zachowań w grupie, potrafi zbliżać ludzi do siebie, integrować zespoły.
Intelekt (Intellection) - to osoba, która obserwuje i bada własne przeżycia, rozwiązuje zagadki, stara się zrozumieć emocje.
Komunikatywność (Communication) - to osoba, która umie rozruszać towarzystwo, poprzez ubarwianie wydarzeń, wygłaszania ciekawych prezentacji.
Kontekst (Context) - to osoba, która poprzez analizę przeszłości i zadawanie pytań „Jak do tego doszło?” próbuje zrozumieć teraźniejszość i przewidzieć przyszłość.
Maksymalista (Maximizer) - to osoba, która w swoich zadaniach dąży do doskonałości, udoskonala rzeczywistość.
Naprawianie (Restorative) - to osoby, które ciągle coś naprawiają, zarówno fizycznie (np. komputery), jak i mniej namacalne np.: procesy, upadające firmy.
Odpowiedzialność (Responsibility) - to osoba, na której można polegać „jak na Zawiszy”. Sprawy, które rozpoczyna doprowadza do końca.
Optymista (Positivity) - to osoba, dla której zycie jest ciągle piękne i cały czas daje powody do radości.
Odkrywczość (Ideation) - to osoba, która jest zafascynowana pomysłami, ideami. Potrafią łączyć ze sobą pozornie niezwiązane ze sobą zjawiska, żeby w ten sposób rozwiązywać wyzwania.
Organizator (Arranger) - to osoba, która potrafi organizować i elastycznie reagować na zmieniające się warunki w otoczeniu.
Osiąganie (Achiever) - to osoba, która bez przerwy chce coś robić i osiągać, nawet podczas urlopu.
Poważanie (Significance) - to osoby, które potrzebują uznania, chcą być rozpoznawalne w swoim środowisku, świecie.
Pryncypialność (Belief) - to osoba, która kieruje się niezmiennymi i fundamentalnymi wartościami.
Rywalizacja (Competition) - to osoba, która ciągle chce wygrywać, a innych ludzi traktuje jako przeciwników.
Rozwaga (Deliberative) - to osoba, która jest czujna i ostrożna, dzięki czemu ogranicza ryzyko podejmowanych działań.
Rozwijanie innych (Developer) - to osoba, która dostrzega potencjał innych i chce pomagać im w rozwoju.
Strateg (Strategic) - to osoba, która umie przewidywać co może się zdarzyć, poprzez analizowanie różnych możliwości i odrzucanie tych, które są nieskuteczne.
Uczenie się (Learner) - to osoba, która lubi zdobywać nowe umiejętności, ciągle się czegoś uczyć.
Ukierunkowanie (Focus) - to osoba, która z łatwością wyznacza cele i właściwe tory ich realizacji.
Wizjoner (Futuristic) - to osoba, która potrafi patrzeć poza horyzonty, marzy i tworzy wizje.
Wiara w siebie (Self) - to osoba, której niestraszne żadne ryzyko, jest skuteczna i żąda tego, co jej się należy (w jej ocenie).
Współzależność (Connectedness) - to osoba, która umie budować pomosty pomiędzy ludźmi i każdą osobę traktuje jaką cząstkę większej całości.
Zbieranie (Input) - to osoba, która lubi zbierać różne rzeczy, potencjalnie przydatne w przyszłości, np. cytaty.
Zgodność (Harmony) - to osoba, która szuka wspólnych płaszczyzn działań i nici porozumienia z innymi ludźmi.
A jaka jest Twoja TOP 5?
edit: po Waszych pytaniach - test Gallupa znajdziecie tu - należy go wypełnić w rodzimym języku (tak, można po polsku).
Dziękuję za Twój czas!
Pozostańmy w kontakcie,
ps. Jeśli zastanawiasz się, czy warto nawiązać współpracę ze mną współpracę, zerknij na referencje osób, które już mi zaufały i umów się na bezpłatną 15-minutową konsultację - wspólnie sprawdźmy, czy stworzymy zgrany team i dodamy skrzydeł Twoim projektom ;)
OBM Elżbieta Nieradko NIP: 5213641211
ul. Żurawia 6/12, lok. 766, 00-503 Warszawa
e-mail: elzbieta@nieradko.pl | rozmowa telefoniczna
@2010 - 2024 Copyright by Elżbieta Nieradko