Pinterest manager
26/01/2024

Delegowanie: formalności i opłacalność okiem prawniczki i właścicielki biznesu.

Moim gościem była Ola Pilipiuk.

Zgodziła się opowiedzieć o opłacalności delegowania zadań okiem prawniczki, finansistki i właścicielki biznesu oraz o wszelkich formalnościach z tym związanych.

 

Poznaj lepiej Olę:

Właścicielka marki Prawo Małego Biznesu, prawniczka i finansistka.

Ola jest studentką studiów doktoranckich z prawa w języku angielskim, absolwentką studiów licencjackich z finansów i rachunkowości ze specjalizacją z bankowości, absolwentką studiów magisterskich, w języku angielskich z finansów i rachunkowości ze specjalizacją finanse przedsiębiorstw. Specjalizuje się w kwestiach związanych z zakładaniem i prowadzeniem własnej działalności.

 

Naszą rozmowę możesz posłuchać 👇

lub obejrzeć   👇

Formalności we współpracy na linii zlecający  - wykonawca i jak to spiąć budżetowo.

 

Korzyści z delegowania zadań.

Po pierwsze warto delegować zadania, które nie wymagają eksperckiej wiedzy i są powtarzalne, aby skupić się na głównym biznesie.

Delegowanie zadań ma również korzyści prawne, ponieważ podwykonawcy posiadają własne ubezpieczenia, które chronią przed ewentualnymi błędami i konsekwencjami finansowymi, np. w przypadku księgowości będą to konsekwencje złego zaksięgowania albo złego opłacenia podatków. Nałożone kary finansowe będzie można pokryć właśnie z tego ubezpieczenia danej osoby.

 

Jeżeli przyjmujesz jakieś rzeczy/zadania oddelegowane przez twoich klientów, to polecam wykupienie ubezpieczenia, bo nie są drogie. Pozwoli ci to pokryć ewentualne skutki finansowe popełnionych błędów. Poza aspektem finansowym, posiadanie ubezpieczenia wpływa też na Twój wizerunek profesjonalisty w oczach przyszłego klienta.

 

Formalności związane z delegowaniem.

Jako prawnik powiem oczywiście, że podstawą każdej współpracy jest dobra umowa. Umowy będą się różnić w zależności od tego, z jaką osobą będziesz współpracować. Najczęściej deleguje się osobom, które mogą wystawić fakturę, ponieważ najmniej to kosztuje i czasu, i pieniędzy. Fakturę może wystawić osoba na nierejestrowanej działalności gospodarczej, na jednoosobowej działalności gospodarczej i oczywiście spółka. 

 

Z podmiotami wystawiającymi faktury najłatwiej jest podpisać tzw. umowę ramową współpracy, która jest najprostsza w obsłudze. Nie określa ona konkretnie każdego zadania, tylko ramowo określa waszą współpracę, np. mówi, w jaki sposób będziecie sobie przesyłać zadania, w jaki sposób będziecie się z nich rozliczać, jakie są terminy płatności i na jakiej podstawie jest wypłacane wynagrodzenie.

 

W umowie ramowej nie ma konieczności aneksowania, wystarczy przesłać maila lub SMS-a z zadaniem do zrobienia i to jest już wiążące. Dlatego jest najlepszym rozwiązaniem i jest podstawą współpracy związanej z delegowaniem.

 

Idąc dalej, osoby mające dostęp do danych klientów powinny mieć podpisaną umowę powierzenia danych osobowych. Jest to taka umowa, przez którą ty jako administrator danych osobowych swoich klientów zlecasz coś procesorowi, czyli podwykonawcy, co będzie miało związek z twoimi klientami.

 

RODO to nie tylko umowa powierzenia danych osobowych. Pamiętaj też o podstawach, czyli polityka prywatności, regulamin sklepu internetowego, stopka RODO w mailach. W każdym mailu musi być stopka RODO do maila. Tak samo w newsletterach musi być stopka z informacjami kto, jak i w jakim zakresie przetwarza dane osobowe. Przy każdym formularzu kontaktowym musi być checkbox, który informuje o tym jak przetwarzasz dane osób, które skontaktują się z tobą za pomocą tego formularza. Zaleca się podpisanie dwóch odrębnych umów przy przetwarzaniu danych osobowych: jednej, w której jedna strona jest administratorem danych, a druga jest procesorem, oraz drugiej, w której role są odwrócone.

 

Kolejne kwestie, które należy uregulować, delegując zadania, dotyczą:

  • praw autorskich, 

  • zakazu konkurencji,

  • informacji niejawnych,

  • poufności. 

 

Brak umowy o przekazaniu majątkowych praw autorskich może skutkować koniecznością zapłacenia licencji lub usunięcia grafik po np. dwóch latach. Przeniesienie praw autorskich majątkowych jest istotne, aby móc zarabiać na sprzedaży stworzonych dzieł.

Staż dla Wirtualnej Asystentki

Sprawdzam szczegóły

Jeśli chcesz wiedzieć, jak może wyglądać współpraca oparta na wymianie twoja praca - za szkolenie, mentoring; rozliczana w barterze, zobacz ten materiał:

 

 

Chcesz zostać wirtualną asystentką?
Sprawdź, czy staż to dobre dla Ciebie narzędzie do zmiany zawodowej!

Opłacalność.

Nie jest łatwo przekazać komuś zadania. Ale jeszcze trudniej jest zweryfikować czy delegowanie, zamiast samodzielnego wykonywania danych zadań, mi się opłaci. 

Dobrze przeprowadzone sprawdzenie opłacalności to czysta kalkulacja. Co zatem musisz zrobić?

Konieczne jest sprawdzenie własnej stawki godzinowej i czasu poświęconego na zadania. Na przykład 3 godziny dziennie poświęcam faktycznie na biznes, który zarabia dla mnie, a pozostałe 5 godzin poświęcam na tworzenie postów, które oczywiście dają mi jakąś tam renomę, zasięgi itd., ale nie lubię tego, często nie mam na nie pomysłu i czuję, że mogłabym ten czas wykorzystać dużo lepiej.

Kolejne parę godzin spędzam na odpisywaniu na maile, choć nie lubię tego robić, wolę robić biznes. 

Kolejne parę godzin poświęcam na obdzwanianiu klientów z pytaniem, kiedy chcą się umówić, albo na przekładaniu spotkań, itd. 

Zobacz sobie, ile godzin marnujesz, w tym sensie, że możesz poświęcić ten czas na robienie biznesu i na zarabianie pieniędzy. 

 

Gdy już wiesz, masz w sobie przekonanie, że czas delegować i lepiej zarządzać swoim biznesem, wtedy szukasz właściwej osoby, na przykład wirtualnej asystentki lub specjalisty.  Gdy już znajdziesz taką osobę, której możesz coś powierzyć, to sprawdzasz, pytasz się: jaka jest jej oferta i ile ta osoba chciałaby wynagrodzenia za swoją pracę lub określoną liczbę godzin. 

 

Gdy już wiesz, jaki masz przychód, koszty, ile środków możesz rozdysponować na opłacenie podwykonawcy i znasz stawki i zakresy usług podwykonawców, to możesz sobie to po prostu wtedy przyrównać.

Delegowanie daje Ci realne korzyści.

 

Tak więc oddelegowania to możliwość zwiększenia czasu na zarabianie, zmniejszenie kosztów i zwiększenie spokoju ducha i czasu na odpoczynek.

 

Miejmy odwagę delegować.

Kiedyś bardzo się bałam delegowania i robiłam wszystko sama, do momentu, w którym fizycznie nie byłam już w stanie sama tego zrobić. Na szczęście parę miesięcy przed momentem, w którym sama nie mogłam wszystkiego zrobić, zaczęłam współpracę z osobami, którym deleguję kilka obszarów. Głównie to delegowanie księgowości oraz wniosków na założenie działalności gospodarczej. Deleguję również przygotowywanie scenariuszy tekstów pod rolki i TikTok.

 

Barter. Wzajemne korzyści. Szansa dla początkujących. 

Dla tych, którzy zaczynają dopiero swoją drogę z biznesem barter to duża szansa. Osoby te wykonują zadania w zamian za wiedzę, doświadczenie i mentoring. Więc też się nie bójcie rozliczać w takiej formie, jeżeli oczywiście obie strony są na to gotowe i chętne.

 

Chcesz zostać w kontakcie z Olą?

Mam wiedzę i doświadczenie, aby pomóc Ci w skutecznym rozpoczęciu i skalowaniu działań w wirtualnej asyście. 

Jeśli chcesz zobaczyć opinie o współpracy ze mną - kliknij tu. 

 

Jeśli chcesz sprawdzić aktualną ofertę - kliknij tu.

Pakiet umów

Zaczynasz działać jako wirtualna asystentka i chcesz mieć sprawdzone dokumenty, które zabezpieczą Twoją współpracę z klientami? Zobacz ofertę.

Sprawdź

Zatrzymałaś się w miejscu i nie wiesz, co warto zrobić dalej? Umów się na konsultacje z mentorką wirtualnych asystentek.

Sprawdź

Zaczynasz działać jako wirtualna asystentka i chcesz mieć sprawdzone dokumenty, które zabezpieczą Twoją współpracę z klientami? Zobacz ofertę.

 

OBM Elżbieta Nieradko NIP: 5213641211

ul. Żurawia 6/12, lok. 766, 00-503 Warszawa

e-mail: elzbieta@nieradko.pl   |   rozmowa telefoniczna

 

 

@2010 - 2024 Copyright by Elżbieta Nieradko