Chcesz być na bieżąco - zapisz się do newslettera

.

Wróć do bloga

ostatnia aktualizacja: 07-02-2021

04 września 2019
Jak wirtualna asystentka może wyliczyć swoją stawkę godzinową? Ile zarabia wirtualna asystentka? Co robi wirtualna asystentka?

Działając na swoim, to Ty musisz zadbać o siebie i swoje wynagrodzenie — najlepiej w nie mniejszej kwocie „na rękę” niż zarabiałaś na etacie — tak, żeby OPRÓCZ opłat związanych z prowadzeniem firmy, czy działań zarobkowych,

wystarczyło JESZCZE na życie...

 

Pisząc o życiu mam na myśli jedzenie, rozwój, kosmetyczkę, czy cokolwiek innego, co do tej pory robiłaś i na co przeznaczałaś pensję z etatu. Nie zapomnij o kwotach na rozwój i samodoskonalenie się. To też TY musisz pamiętać o

PODWYŻKACH dla siebie i ustalić swój system wprowadzania podwyżek (rynek najlepiej reaguje na podwyżki  związane z rozwojem kompetencji, a co za tym idzie jakości świadczonych usług, czyli specjalizacji).

 

Jakie są stawki dla wirtualnych asystentek?

 

Jaką stawkę powinnam podać, żeby nie psuć rynku? Znasz te pytania? Jeśli tak, to być może Cię zmartwię, bo nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi.

 

Jeśli po ustaleniu zakresu współpracy z klientem wiesz, że umiesz już wszystko, co będzie należało do Twoich obowiązków, podaj cenę, która będzie Cię satysfakcjonowała. Jeśli jesteś ekspertem w dziedzinie, w której szukają

wirtualnej asystentki, podaj kwotę adekwatną do swojej wiedzy i umiejętności.

 

Nie zapomnij o tym, że know how należy doliczyć do swojej stawki.

 

Jeśli dopiero chcesz się uczyć wykonywania tych obowiązków, warto zejść z ceny w zamian za wiedzę, możliwość zdobycia doświadczenia i testowanie rozwiązań. Oczywiście najpierw należy uświadomić klienta, że dopiero się uczysz i zapytać, czy zgadza się na „bycie królikiem doświadczalnym”.

 

Pamiętaj, że temat wyceny powinien być każdorazowo indywidualnie rozpatrywany (nieważne czy ustalasz stawkę dla swoich pakietów godzin, czy szacujesz stawkę za zadania/projekty dla klienta). Jest to temat mocno  zindywidualizowany i zależy od wielu czynników, więc jeśli będziesz potrzebować wsparcia w wycenie, zapraszam Cię na konsultację indywidualną, w trakcie której przeanalizujemy wszystkie szczegóły.

 

Co wziąć pod uwagę podczas wyceny pracy?

 

Na początek kilka oczywistych oczywistości, o których „na swoim” bardzo często zapominamy:

 

• gdy pracowałaś na etacie, to pracodawca miał obowiązek zapewnić Ci wynagrodzenie i bez względu na to, jakie koszty ponosił, kwota wynagrodzenia, na którą się umówiliście, musiała pojawić się na Twoim koncie (najczęściej do

10. każdego miesiąca),

 

• zapewne też spotkałaś się z sytuacją, że kryteria awansu, czy podwyżki były oprocedurowane, jak ma to miejsce w korporacjach, lub z góry wiadome (w jednej firmie podwyżka następowała po awansie na specjalistyczne stanowisko,

w innej zależała od stażu pracy, a w jeszcze innej od ocen półrocznych, czy też ilości odbytych szkoleń).

 

Aby wyliczyć swoją stawkę godzinową, musisz znać swoje stałe koszty (prywatne i firmowe), wiedzieć jaką ilością roboczogodzin w ciągu dnia dysponujesz, ile dni w miesiącu chcesz przeznaczyć na pracę. 

 

W moim e-booku “Zanim zainwestujesz w rozwój w wirtualną asystę”, dokładnie opisuję krok po kroku jak ustalić swoją stawkę. E-book (darmowy! ;) ) możesz pobrać tutaj.

 

Pamiętaj, że:

 

• stawkę, którą ustalisz, musisz obronić wiedzą, umiejętnościami. Jeśli jej nie obronisz, czyli ustalisz sobie miesięcznie 50 zł/rbh, a umiesz tylko Worda, Excela i napisać post na FB to jest to zdecydowanie za mało, ale wiesz już, co masz

robić, żeby tą stawkę w pewnym momencie osiągnąć (rozwijać się i szkolić ;)

 

• stawka musi być adekwatna do usługi, jaką oferujesz i umiejętności, jakie musisz w pracy wykorzystać. Mało wiarygodny jest specjalista SM, który bierze za godzinę 50 zł netto czy projekt menadżer, który bierze za godzinę też 50 zł netto.

 

Jeśli masz odpowiednią wiedzę, doświadczenie czy ogólnie know how, to za tym powinna iść wysokość Twojego wynagrodzenia. W pracy stacjonarnej nikt się nie zastanawia, dlaczego PM ma od 100 zł/netto za godzinę w górę, bo

ten człowiek szkolił się po to, żeby być teraz specjalistą, aplikował i dostał stanowisko specjalistyczne, wykorzystuje swoją wiedzę i od pracodawcy oczekuje adekwatnego wynagrodzenia.

 

 

Pozostańmy w kontakcie,

 

ps.

Szukasz wsparcia w skutecznym przekwalifikowaniu zawodowym do wirtualnej asysty?

Bezpłatne wsparcie znajdziesz w grupie na FB tylko dla WA. Oprócz moich nagrań i comiesięcznych live'ów spotkasz tam grono fantastycznych kobiet (choć mamy też paru „Rodzynków” wśród nas! ;) ), które dzielą się swoim doświadczeniem i dają ogrom wsparcia! ;)

Jeśli Twoje pytania wymagają indywidualnego podejścia i analizy sytuacji - zapoznaj się z moją ofertą spotkań indywidualnych i warsztatów grupowych.

 

Możesz też napisać bezpośrednio do mnie na elzbieta@nieradko.pl

Wycena pracy w zawodzie wirtualnej asystentki

 

OBM Elżbieta Nieradko NIP: 5213641211

ul. Żurawia 6/12, lok. 766, 00-503 Warszawa

e-mail: elzbieta@nieradko.pl   |   rozmowa telefoniczna

 

 

@2010 - 2024 Copyright by Elżbieta Nieradko