Zmiana zawodu: wirtualna asystentka
07/02/2025

Od wirtualnej asystentki do królowej Asany

Moim gościem była Agnieszka Cieślik, doświadczona project managerka, która pomaga zapracowanym girlboss rozwijać ich biznesy w świecie online. Łączy kropki i układa biznesowe klocki, aby wszystko działało sprawnie i efektywnie.

W wywiadzie opowiedziała o swojej zmianie z etatu na freelance, a potem naturalnej ewolucji z wirtualnej asystentki na project managera.

 

Naszą rozmowę możesz posłuchać 👇

lub obejrzeć   👇

Czy przejście z etatu na freelance było trudniejsze niż autoawanse w ramach freelancu?

 

Decyzja o zmianie etatu na rzecz freelancingu to nie tylko zmiana miejsca pracy, ale przede wszystkim rewolucja w myśleniu. O ile awans z wirtualnej asystentki do project managera jest naturalnym etapem rozwoju w obrębie tej samej branży, o tyle przejście na freelancing wymaga od nas zupełnie nowego podejścia. Zmiana etatu na freelance to wejście w zupełnie inne buty, zmienia się również mentalność, to zupełnie inny sposób zarabiania pieniędzy, natomiast zmiany od WA do PM, są naturalną ewolucją.

 

Początkowo oferta obejmowała szeroki zakres usług.

 

Na początku swojej drogi jako WA, Agnieszka oferowała szeroki wachlarz usług, w tym zarządzanie mediami społecznościowymi, których nie lubiła prowadzić. Z czasem, w miarę zdobywania doświadczenia, zdała sobie sprawę, że nie wszystkie zadania sprawiają jej taką samą przyjemność. Dlatego zdecydowała się skoncentrować na tych obszarach, w których czuła się najbardziej kompetentna, stopniowo eliminując z oferty te, które ją uwierały i nie były jej mocną stroną.

Predyspozycje, które zadecydowały, że Agnieszka w sposób naturalny odnalazła się w roli project managera

Agnieszka zawsze miała w sobie naturalną skłonność do organizacji i planowania. Pasja do układania elementów w całość, jest tym w czym czuje się najlepiej. Uwielbiała tworzyć listy zadań, harmonogramy i wizualizować sobie cały proces od początku do końca. To właśnie ta pasja do układania elementów w spójną całość sprawiła, że zarządzanie projektami stało się dla niej czymś w rodzaju drugiej natury. Zauważyła, że podczas pracy jako wirtualna asystentka najbardziej satysfakcjonowało ją właśnie koordynowanie różnych zadań i doprowadzanie projektów do końca.

 

Zaangażowanie w projekt, praca a może pasja 

 

Projekty, które podejmuje, to dla Agnieszki nie tylko zadania, ale też kawałek jej własnego świata. Czuje się z nimi głęboko związana i angażuje się w nie w pełni. Agnieszka opowiada, że poświęca się projektom, które są jej bliskie, ponieważ odnajduje w nich swoją pasję, “są takie jej”. To właśnie dzięki takim przedsięwzięciom czuje się spełniona, czuje, że rozwijają ją, jednocześnie zdając sobie sprawę, że jest to równocześnie jej praca.

W jednym miejscu wszystko, czego potrzebujesz do skutecznego rozwoju w biznesie online!

Kliknij i sprawdź, czego się możesz nauczyć

Formuła: platforma subskrypcyjna  - jak Netflix, tylko na wiedzy, którą tu zdobędziesz, możesz zarabiać 

 

Nie czekaj na idealny moment! Odkryj, jak godnie zarabiać pracując zdalnie i zmienić ścieżkę swojej kariery!

 

Przetestuj przez 1 miesiąc i zostań, jeśli zechcesz.

Kompetencje cyfrowe i biznesowe: Wirtualna Asysta

Inicjatywa wyszła od klienta

  

Podczas pracy w mini agencji, w zespole, to klient zaproponował, aby została project managerem, widząc, że jej dotychczasowe działania przynosiły wymierne efekty. Wiele rzeczy robiła intuicyjnie i z dobrym rezultatem, to działało.

Również w pracy na etacie, choć nie było to nazwane, już robiła stricte te zadania, które można zaliczyć do zadań menedżerskich. 

 

Praca jako projekt manager, czyli co

 

Jako koordynator projektów- od koncepcji po realizację- odpowiada za planowanie 

i przydzielanie zadań.

Wykorzystuje narzędzia takie jak Asana, organizuje pracę zespołu, optymalizując procesy i eliminując luki w projekcie. Jej zadaniem jest doskonalenie istniejących rozwiązań oraz, optymalizacja procesów posprzedażowych, automatyzacja działań   i ścisła współpracę z klientem, któremu towarzyszy w rozwoju jego biznesu.

Weryfikuje czy wszystko jest zrobione dobrze, pilnuje procedur i terminów, pełni rolę kleju, który to wszystko spina w działającą całość.

 

Komunikacja i feedback od project managera

 

Komunikacja jest fundamentem współpracy, dlatego zadaniem PM jest zapewnienie, że wszyscy członkowie zespołu są na informowani o postępach projektu, mają jasno i klarownie określone zadania i wiedzą, jakie są oczekiwania. Feedback nawet w przypadku fakap’u powinien być przekazany bez emocji, bo one są zupełnie niepotrzebne. Zadaniem managera jest nie tylko dbanie o atmosferę w zespole, ale też utrzymanie porządku i wymaganie efektywności. 

 

Pasja do pisania

 

Pisanie to Agnieszki pasja, zostawiła sobie tę część zadań spoza obszaru obowiązków project managera. Pisze sekwencje posprzedażowe i mailowe, landingi, ale ostateczną wersję pozostawia osobie, która jest odpowiedzialna za efekt finalny. 

 

Trudności w delegowaniu

 

Agnieszka ma do czynienia z wieloma projektami jednocześnie, każdy na innym etapie zaawansowania, co wymaga ciągłego przełączania się między różnymi zadaniami i priorytetami. Wyjaśnia skomplikowane zagadnienia, zarówno swoim zespołom, jak i pełni rolę edukatora dla swojego klienta.

Nie zawsze ma do czynienia z precyzyjnymi briefami lub interpretacja była błędna i zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, co utrudnia planowanie i realizację zadań. Często są to detale, które wpływają na to, że coś się nie udało. Bywa, że dzień jest jak totolotek - zapowiada się dobrze, a potem w miarę upływu dnia przeradza się w tornado, gdzie w każdym projekcie coś się dzieje. 

Ale doświadczenie związane z wychowywaniem trójki dzieci, nauczyło Agnieszkę elastyczności i zdolności do adaptacji. Dzięki temu, nawet w najbardziej stresujących sytuacjach, potrafi zachować spokój i skutecznie zarządzać projektami, doskonale prowadzi  nadzór nad sytuacją, zarządza czasem, zasobami i priorytetami w sytuacjach kryzysowych.

 

 

Chcesz zostać w kontakcie z Agnieszką?

Ponad 50 pytań w prosty sposób sprawdzających Twoją wiedzę techniczną, biznesową i freelancerką.

Kliknij i sprawdź swoją wiedzę

✅ Zweryfikować, czy masz już umiejętności potrzebne do rozpoczęcia kariery jako wirtualna asystentka lub freelancerka.

✅ Zrozumieć, co jeszcze musisz opanować, aby wspierać przedsiębiorców działających online.

✅ Odkryć, jak daleko jesteś od wymarzonej pracy, która pozwoli Ci pracować z dowolnego miejsca i na własnych zasadach.

Wykonaj test Kompetencji Cyfrowych i Biznesowych, który pozwoli Ci:

Mam wiedzę i doświadczenie, aby pomóc Ci w skutecznym rozpoczęciu i skalowaniu działań w wirtualnej asyście. 

Jeśli chcesz zobaczyć opinie o współpracy ze mną - kliknij tu. 

 

Jeśli chcesz sprawdzić aktualną ofertę - kliknij tu.

Pakiet umów

Zaczynasz działać jako wirtualna asystentka i chcesz mieć sprawdzone dokumenty, które zabezpieczą Twoją współpracę z klientami? Zobacz ofertę.

Sprawdź

Zatrzymałaś się w miejscu i nie wiesz, co warto zrobić dalej? Umów się na konsultacje z mentorką wirtualnych asystentek.

Sprawdź

Zaczynasz działać jako wirtualna asystentka i chcesz mieć sprawdzone dokumenty, które zabezpieczą Twoją współpracę z klientami? Zobacz ofertę.

 

OBM Elżbieta Nieradko NIP: 5213641211

ul. Żurawia 6/12, lok. 766, 00-503 Warszawa

e-mail: elzbieta@nieradko.pl   |  881689833  rozmowa telefoniczna

 

 

@2010 - 2024 Copyright by Elżbieta Nieradko