Jakie umiejętności powinna posiadać Wirtualna Asystenka i czy potrzebuję kursu, żeby wykonywać ten zawód?

Zawód Wirtualnej Asystentki nie jest łatwym zawodem. Oprócz mnóstwa umiejętności praktycznych, przydatnych do wykonywania zadań dla klienta, typu znajomość i obsługa:

  • programów mailingowych, crm-owych, CMS-ów

  • programów usprawniających kontrolowanie poszczególnych etapów projektów typu TrelloAsanaNozbe

  • aplikacji zwiększających produktywność i ułatwiających raportowanie np. HubstaffToggl

 

Wymaga przede wszystkim umiejętności nawiązywaniu, budowania i utrzymywaniu relacji ze swoimi klientami czego konsekwencją, ostatnim etapem, jest umiejętność sprzedaży swoich umiejętności, swojej wiedzy. O czym szerzej pisałam w darmowym e-booku "Zanim zainwestujesz w rozwój w wirtuajlnej asyście".

 

Gdy ktoś mnie pyta, jakich programów powinien się uczyć, żeby zacząć pracować jako VA, to pytam “a do czego ma służyć ten program, jakie wyzwanie Twoje lub klienta ma rozwiązywać” - bo programy różnią się tylko pewnymi niuansami. Na przykład Trello i Asana. Znam obydwa, ale tylko jeśli muszę, to pracuję w Trello. Zdecydowanie wolę Asanę, ponieważ na niej mam kilka głównych projektów, do nich zadania lub całe sekcje zadań, do których mogę tworzyć podzadania, a do podzadań podpodzadania. Takie “drzewo zadań”, w którym od razu widzę zależności jest dla mnie o wiele czytelniejsze niż tablice w Trello. Ale to, że ja korzystam z Asany, nie oznacza że to jedyne słuszne rozwiązanie usprawniające pracę nad projektem.

 

Tak samo jest z zestawem kompetencji i umiejętności wirtualnej asystentki, rozwijamy się (co prawda w ramach konkretnej, wybranej specjalizacji) i dostosowujemy do infrastruktury, z której korzysta klient. Jeśli jej nie ma, możemy coś rekomendować, ale ostateczna decyzja i tak należy do klienta.

 

Zatem co Ci po tym, że umiesz w systemy mailingowe, czy CMS-y jeśli nie umiesz sprzedać swojej wiedzy? Nie potrafisz znaleźć klienta → dotrzeć do niego i nawiązać relację → zbudować zaufanie do siebie → sprzedać swoją wiedzę? Dla kogo wtedy będziesz wykonywała zadania i pracowała na programach, których jak mrówka się uczyłaś?

 

Sprzedaż, bez względu na to, czy robisz to przez cold/ warm calling, cold/warm mailing, strategię i promocję w social mediach, to wszędzie umiejętność komunikacji, budowania relacji.

 

Kiedyś wystarczyło wyłożyć towar na półki/ powiedzieć co się robi i klient sam przychodził. Później mówiło się, że to reklama jest dźwignią handlu. Ale w czasach, gdy z każdej strony jesteśmy bombardowani kolorowymi reklamami, a nagrania wideo krzyczą do nas z TV, komputera czy nawet telefonu, to umiejętność wyróżnienia się, zrobienia czegoś inaczej, zbudowania relacji i pokazania, że jest się człowiekiem z krwi i kości, a nie kolejną głośną maszyną, wygrywa.

 

Niestety to jest też element strategii, bardzo często pomijany przez przedsiębiorców, nie tylko wirtualne asystentki. A bez umiejętności sprzedaży pozostaje Ci granie jedynie ceną. Pytanie, czy naprawdę tego chcesz?

 

 

W dzisiejszych czasach wszystkiego, absolutnie wszystkiego, można się nauczyć korzystając z darmowych materiałów w internecie i ćwicząc nowo zdobytą wiedzę w praktyce, „na żywym organizmie”. Pytanie zatem jest jedno „czy stać mnie na to, żeby dopiero się uczyć i nie zarabiać, czy też wolę zapłacić za kurs i od razu po nim zacząć zarabiać $ wykorzystując nabyte umiejętności”.

 

 

Biorąc udział w kursie z jakiejkolwiek tematyki i zdobywając wiedzę pod nadzorem doświadczonego praktyka, unikniesz wielu pomyłek, ale z drugiej strony poruszając się po omacku i wykorzystując darmową wiedzę, możesz mieć wiele ciekawych case’ów, których nikt inny nie przeszedł. Więc każde z podejść ma swoje plusy i minusy.

 

Nikt lepiej niż Ty nie zna Ciebie, więc sama podejmiesz najlepszą dla siebie decyzję.

 

 

Ale żeby podjąć taką decyzję, trzeba mieć w czym wybierać. Darmowej wiedzy w sieci jest multum i nie zamierzam nikomu ani sugerować, ani narzucać “najlepszych” źródeł, bo takich nie ma. Najczęściej jest kilku świetnych praktyków z danej specjalizacji i to, kto do Ciebie bardziej przemówi zależy od wzajemnych wibracji, od tego “czy jest chemia”. :)

 

 

 

Kursy on-line, konsultacje indywidualne, pdf i inne formy wsparcia znajdziesz u:

 

 

 

 

 

Podejrzewam, że kursy przygotowujące do zawodu wirtualnej asystentki dopiero zaczną się pojawiać jak grzyby po deszczu, dlatego - jeśli nad takim się zastanawiasz - chciałabym żebyś przy ich wyborze zwróciła szczególną uwagę na to czy jest  tworzony i prowadzony przez praktyków zajmujących się na co dzień wirtualną asystą. Nie ma nic gorszego, niż wiedza przekazywana przez osoby, które nie mają pojęcia o naszych wyzwaniach, a i tacy mogą się pojawić (tak jak są w każdej innej branży).

 

 

PS.

Sama nie mam skończonego kursu Wirtualnej Asystentki. Nie mogę pochwalić się żadnym certyfikatem z tej dziedziny. Jednak brak certyfikatu nie przeszkadza mi wykonywać zawodu wirtualnej asystentki z sukcesami od kilku lat (a konkretnie od 2010 roku). Obsługi CMS-ów, silników sklepów internetowych czy tego jak działają social media uczyłam się na płatnych i bezpłatnych webinarach i szkoleniach online od praktyków z danej dziedziny.

Ale:

- sposoby organizacji swojej pracy, wypracowanie harmonogramu dnia, wygospodarowanie czasu dla siebie i rodziny, w sytuacji gdy cały czas byłam jednocześnie w pracy i w domu (wada home office),

- ciągła praca nad optymalizacją produktywności,

- doskonalenie swojego miejsca pracy, które, mimo że w domu musiało być mobilne (raz mogłam pracować w sypialni, innym razem musiałam w kuchni, a jeszcze innym potrzebowałam wyjść z domu, żeby nabrać dystansu),

- higiena pracy - od ciągłego siedzenia w niewłaściwej pozycji borykałam się z długotrwałymi i uporczywymi bólami głowy,

- ułożenia współpracy z klientem i zamknięcie tego w przejrzyste procedury, a co za tym idzie umiejętność komunikowania tych zasad podczas rozmów z potencjalnym klientem,

- negocjacje i rozmowy handlowe, umiejętność sprzedaży swojej osoby i zaprezentowanie umiejętności potencjalnemu klientowi, nie robiąc przy tym bezpłatnych zadań próbnych

… tego wszystkiego (i pewnie wielu innych rzeczy, o których teraz nie pamiętam) uczyłam się empirycznie, nie tylko na swojej własnej skórze, bo moimi współtowarzyszami w tej podróży była córka i mąż. Nie tylko na mnie miały wpływ moje wzloty i upadki, czy flustracje, bo klient nie zapłacił. Zaliczyłam dużo wpadek, tak dużo, że mogę powiedzieć teraz, że mam bardzo “twardą d..pę”.

Więc to nie jest tak, że jeśli nie będziesz miała certyfikatu, czy nie skończysz kursu na Wirtualną Asystentkę to nie poradzisz sobie w tym zawodzie. Nie. Ale z pewnością będzie Ci łatwiej i unikniesz wielu “ciekawych” case’ów i fuck-up’ów.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sukcesów,

 

 

 

ps.

Szukasz wsparcia w skutecznym przekwalifikowaniu zawodowym do wirtualnej asysty?

 

Zajrzyj koniecznie do grupy na FB tylko dla WA  i do sklepu :)

 

 

05 września 2019

       

Elżbieta

Nieradko

Własność i wykonanie - Elżbieta Nieradko.

Copyright by Elżbieta Nieradko.